Практичне завдання: «Дерева – силуети».
Мета: Дати поняття про силует як виразник форми предмета.
Розвивати знання з основ композиції, відчуття рівноваги на площині при створенні плями як виражального засобу силуетного малюнка.
Навчати учнів створювати узагальнений образ форми предмета і фону, передавати пластичну виразність силуетної форми. Розвивати естетичне сприйняття світу, вміння знайти прекрасне в оточуючому світі, бачити красу форми в природі та мистецтві.
Обладнання:
Для вчителя: репродукції картин художників: Г.Нарбута, Є. Круглікової, М.Ільїна; дитячі роботи, визначення слова «силует», таблиці з видами образотворчого мистецтва, зразки різних видів силуетів дерев.
Для учнів: альбоми, олівці, гумки, туш, гуаш, пензлі, акварель, словник для записів термінів, роздатковий матеріал з різними формами дерев.
І. Організаційний момент
Привітання, перевірка готовності учнів до уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Пригадати види образотворчого мистецтва.
- Пригадати жанри образотворчого мистецтва.
- Пригадати, що таке графіка, її виражальні засоби.
ХІД УРОКУ
ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку
ІV. Пояснення нового матеріалу
Розповідь вчителя: Коли увечері ми йдемо вулицею і десь зі сторони падає світло, ми бачимо свою тінь, також можна побачити тінь будинку, дерева. Будь-якого предмета, то ми говоримо, що бачимо не лише людину, дерево, дім, але і їх СИЛУЕТИ.
- Що ж таке силует?
Силует — площинне однотонне зображення постаті або предмета, форма яких зарисовується тільки контуром. Звичайно силует виконується чорною тушшю на білому, витинається з темного паперу й наклеюється на ясне тло (може бути й навпаки).
Розповідь вчителя про виникнення силуету – як виду графічної техніки.
Інколи трапляються події, здатні змінити життя однієї людини, але є випадки, що змінюють життя багатьох людей. Саме такий випадок стався колись у Франції з одним художником. Жив він у злиднях. І ось одного разу він вирішив написати листа генеральному контролеру держави Етьєну де Силуету і попросити у нього допомоги. І тільки-но він вивів його прізвище, як перо зробило кляксу. На одну лише мить художник зажурився, а потім його рука швидко перетворила кляксу на тінь, яка ніби впала на папір від постаті міністра фінансів. Лист так і не був написаний, але малюнок міністр все ж отримав. А згодом подібні до нього контурні зображення стали все частіше з'являтися, і називали їх "силуетами". Потім так назвали вид графічної техніки в образотворчому мистецтві, яка давала пласке однотонне зображення фігур і предметів.
(демонстрація портрету Етьєна де Силуета ХVІІІ ст.)
Згодом у цій техніці почали працювати художники-графіки. Із де якими із них ми зараз познайомимось.
(демонстрація картин художників-графіків)
За допомогою ліній і плям художник-графік передає свої думки йпочуття. Хоча, порівняно з живописом, у графічних творах обмежена кількість фарб, але вони мають перевагу у виразності, чіткості зображень. Художник-графік може виконати малюнок олівцем, пером і т.д.
Підведення підсумків: Силует виконується тушшю на світлому фоні чи білими фарбами на темному фоні, а також силуетні зображення можна вирізати з паперу. Дотримуючись чіткості контуру предмета.
- За допомогою якого виражального засобу створені роботи художників-графіків? (за допомогою – ЛІНІЙ, ПЛЯМИ).
Бесіда з учнями:
Ми з вами вивчали, що лінія може змінювати настрій, передавати характер зображуваного. Зверніть увагу на різні породи дерев, які ви бачите на дошці, а особливо на будову їх гілочок. Кожна порода дерев, як і кожне дерево зокрема, має свою будову стовбура, гілок і листя. Так у дуба стовбур росте зазвичай прямо і підтримує багато тяжких гілок, які тягнуться врізнобіч; нижні гілки відхиляються донизу. У берези стовбур стрункий, тонкі гнучкі гілки, що легко згинаються, чорні плями контрастно виділяються на світлій корі.
Характер руху стовбура та гілок дерев краще побачити взимку.
(Порівнюємо картини дерев, в залежності від пори року). Обговорення.
V. Педагогічний малюнок вчителя
ПОЕТАПНІСТЬ роботи
- Лінія горизонту
- Композиційний центр (намічаємо верх, низ)
- Промальовуємо основні контури
- Переходимо до роботи тушшю або гуашшю.
VІ. Практична діяльність учнів
Вчитель здійснює контроль над роботою учнів, виправляє типові помилки учнів демонструючи їх на дошці, наголошує про основні етапи роботи, а також про характерні особливості дерев.
VІ. Підведення підсумку уроку
- Що нового ви дізнались?
- Над яким видом образотворчого мистецтва працювали?
- З якими художниками познайомились?
Вправа на увагу
- Силует – це об’ємне, багатоколірне реалістичне зображення? (Ні)
- Силует – це однотонне зображення фігур та предметів суцільною
плямою, що нагадує їх тінь? (Так)
VІІ. Оцінювання
Виставковий-вернісаж
Домашнє завдання
Немає коментарів:
Дописати коментар